076-5454-123     Info@WildTravel.co.il

צילום בסיסי - החיישן הדיגיטלי

לפני שתלמדו איך לעבוד בצורה נכונה עם המצלמות שלכם, חשוב שתבינו איך הן עובדות.

מבנה המצלמה

DSLR הן ראשי תיבות של דיגיטל סינגל לנס ריפלקס (Digital single lens reflex). זו בעצם מערכת שמורכבת מעדשה וגוף המצלמה שבתוכו יש מראות, חיישן התמונה הדיגיטלי, חיישן פוקוס ועוד. אז מהו התהליך המתקיים במצלמה כאשר אנחנו מצלמים?
האור מגיע אל העדשה והיא מרכזת וממקדת אותו אל המצלמה. האור פוגע במראה בתוך המצלמה והוא עובר דרך פריזמה אל העינית ואל העין שלנו. כשאנחנו לוחצים על כפתור המחשף המראה מתרוממת, האור מגיע אל החיישן שנמצא מאחוריה והוא קולט אותו ויוצר את התמונה.

החיישן הדיגיטלי

האור מורכב מחלקיקים שנקראים פוטונים והוא מגיע אלינו בצורת גל. האור מגיע ממקור מסוים כמו השמש, פוגע בעצמים סביבנו, חוזר אלינו, נקלט דרך העיניים ומתורגם לתמונה במוח. במצלמה שלנו האור נקלט בחיישן. המצלמות הראשונות התבססו על חומר כימי רגיש לאור – הפילם. בתחילת שנות האלפיים המצלמות הדיגיטליות החליפו את מצלמות הפילם! המצלמות הדיגיטליות מבוססות על חיישן דיגיטלי אשר קולט את האור ויוצר את התמונה. החיישן הדיגיטלי מורכבים מתאים פוטואלקטריים הקולטים את הפוטונים, שהם חלקיקי האור וממירים אותם לאות חשמלי שהמצלמה מעבדת לתמונה.

גודל החיישן

חיישנים מגיעים במספר גדלים. במצלמות DSLR ישנם חיישני "פול פריים" שדומים בגודלם לסרט הפילם בגודל 35 מ"מ או חיישני "קרופ" הקטנים מחיישני הפול פריים פי 1.5 . במצלמות קומפקטיות החיישן בד"כ קטן מחיישני הפול פריים פי 6. ככל שחיישן גדול יותר, יש יותר מקום לכל תא פוטואלקטרי, הצפיפות של התאים קטנה יותר ולכן כל תא יכול להיות גדול יותר. זה מאפשר לחיישן לקלוט אור בצורה טובה יותר והתוצאה היא תמונה איכותית יותר מבחינת רגישות לאור, עומק הצבע ועוד. חיישן קטן יותר כמו חיישן קרופ הוא זול יותר ולכן מחיר מצלמות הקרופ נמוך יותר וגם מחיר העדשות המותאמות אליהן.

קרופ פאקטור

אמרנו שחיישני קרופ קטנים פי 1.5 (בממוצע) מחיישני "פול פריים" – אז איך זה משפיע על התמונה? האור שעובר אל החיישן מהעדשה יוצר מעגל הקרנה. מכיוון שהחיישן שלנו במצלמה מלבני הוא בעצם "גוזר" מלבן מתוך עיגול האור שמוקרן. ככל שהחיישן קטן יותר הוא גוזר חלק קטן יותר ממעגל ההקרנה וזה ממש כמו להתמקד בחלק קטן יותר בתמונה. האפקט שנוצר הוא אפקט של קירוב (או זום). אם החיישן שלכם קטן פי 1.5 מחיישן "פול פריים" ואתם משתמשים בעדשת 100 מ"מ, כשתרכיבו אותה על המצלמה שלכם היא למעשה תתן לכם תמונה שכאילו צולמה ב- 150 מ"מ.

צבע

התאים הפוטו אלקטריים לא רואים צבע ולכן על כל תא פוטואלקטרי מונח מסנן אופטי בצבע אחר דרכו עובר האור. מסנני הצבע בחיישן מורכבים משלושת צבעי היסוד – בטח שמעתם על המושג RGB - אדום ירוק כחול. העיבוד של הצבע מכל התאים יחדיו יוצר תמונה עם כל קשת הצבעים.

מגה-פיקסל

תא פוטואלקטרי הוא היחידה הקטנה ביותר בחיישן שקולטת אור. כל יחידה כזו מתורגמת לריבוע זעיר בתמונה הנקרא פיקסל. אלה הריבועים הקטנטנטים שאנחנו רואים כשאנחנו עושים זום אין לתוך התמונה. דמיינו פסיפס שאתם מסתכלים עליו ממש מקרוב ואז הולכים אחורה ורואים את כל הפסיפס במלואו.

החיישן הדיגיטלי מורכב ממליוני תאים פוטואלקטרים וככל שיש יותר מהם בחיישן, התמונה המתקבלת היא בעלת רזולוציה גדולה יותר. כשמדברים על הרזולוציה של החיישן נהוג להשתמש במושג הפיקסלים במקום "תאים פטואלקטרים". חיישן בעל יותר מגה פיקסל יתן תמונה עם רזולוציה גדולה יותר, ממש כמו שפסיפס שמורכב מיותר ריבועים בסוף יצור תמונה עם יותר פרטים. חשוב להבין שיותר מגה פיקסל אומר שהצפיפות של הפיקסלים בחיישן גדולה יותר, כלומר שכל פיקסל יהיה קטן יותר וזה יכול לגרום לפעמים לירידה באיכות התמונה. עם התקדמות הטכנולוגיה מצליחים לייצר היום חיישנים בעלי מגה פיקסל גבוה ועדיין לשמור על איכות גבוהה.

בואו נראה דוגמה:

בחיישן של 22 מגה פיקסל יש כ- 22 מליון תאים פוטואלקטרים. רוחב החיישן הוא 5760 פיקסלים ואורכו 3840 פיקסלים – אז 3480 כפול 5760 שווה 22,118,400 שהם כ- 22 מגה פיקסל.

לסיכום

היום למדנו על מבנה המצלמה, אופן הפעולה שלה, החיישן והמאפיינים החשובים של העדשות. שעורי בית - נסו להבין באיזה ציוד אתם משתמשים. האם יש לכם מצלמת פול פריים או מצלמת קרופ? אילה עדשות יש ברשותכם? מהי זוית הראייה שלהן? האם יש להן מייצב תמונה או מנוע פוקוס מיוחד? 

צרו איתנו קשר